Teams
RC INDOOR AEROBATICS (F3P) Pruszkow Poland March 14 - 22, 2015 Organizer's website
Team Manger - David Lockhart
Pilots - RJ Gritter, Devin McGrath, Ryan Clark, Junior Pilot - Joseph Szczur
Alternate - AC Glenn
RC HELICOPTER (F3C) Klopeinersee, Austria July 2-12, 2015
Team Manager - Dennis Purduski
Pilots - Nick Maxwell, Daniel Hiatt, Dwight Shilling, Alternate - Kenneth Mann
TEAM WEBSITE Facebook Page
RC PYLON (F3D) Olomouc Czech Republic July 7-11, 2014 Organizer's website
Team Manager -
Pilots - Randy Bridge, Gino DelPonte, Gary Freeman, Alternate - Ray Brown
RC SOARING HAND LAUNCH GLIDERS (F3K) Ludbreg, Croatia July 19-26, 2015 Organizer's website
Team Manager-
Senior Pilots - Jon Padilla, Charles Morris, Jon Finch, Alternate - Toby Herrera,
Junior Pilots - Dillon Graves, Noah Myers, Alex Trussell
RC THERMAL SOARING (F3B) Deelen, Netherlands July 27 - August 1, 2015 Organizer's website
Team Manager -
Pilots -
OUTDOOR FREE FLIGHT (F1A,B&C) Ulaanbaatar, Mongolia July 27 - August 3, 2015 Organizer's website
Team Manager -
Pilots -
RC AEROBATICS (F3A) Dübendorf, Switzerland August 6 - 16, 2015
Team Manager - Mark Atwood
Pilots - Andrew Jesky, Jason Shulman, Brett Wickizer, Alternate - Chip Hyde, Junior Pilot - Joseph Szczur
TEAM WEBSITE
FREE FLIGHT SLOPE SOARING (F1E) Zlatibor, Serbia August 25 - September 1, 2015 Organizer's website
Pilots - Robert Sifleet, Thomas Ioerger, Peter Brocks, Alternate - Rick Pangell, Junior Pilot - Joel Yori
2014 FAI TEAM PLACING'S
Indoor Free Flight ~ Slanic Prahova, Romania ~ March 31 – April 5, 2014
F1D - Senior
Team - 1st Place
Individual - 1st Place – Kang Lee
2nd Place – Brent Sanborn
6th Place – John Kagan
F1D - Junior
Team - 3rd Place
Individual - 1st Place – Evan Guyett
6th Place – Royce Chung
Control Line ~ Wloclawek, Poland ~ August 9 - 17, 2014
F2A - Speed
Team – 2nd Place
Individual - 1st Place – Carl Dodge
10th Place – Alexander Valishev
18th Place – Bill Hughes
F2B - Aero
Team – 4th Place
Individual - 5th Place – Orestes Hernandez
22nd Place – Howard Rush
25th Place – Kenny Stevens
F2C - Race
Team – 11th Place
Individual - 12th Place – Dave Fischer/Steve Wilk
15th Place – Tom Fluker/Richard Lambert
F2D - Combat
Team – 16th Place
Individual - 61st Place – Richard Stubblefield
82nd Place – Chuck Rudner
Junior 8th Place – Alexandra Nadein
RC Slope Soaring Gliders ~ Donovaly, Slovakia ~ September 7 – 14, 2014
F3F
Team – 6th Place
Individual - 9th Place – Warren Day
20th Place – Tim Traver
41st Place – Steve Situm
RC Thermal Duration Gliders ~ Martin, Slovakia ~ July 13 – 19, 2014
F3J - Senior
Team – 9th Place
Individual - 15th Place – Chris Lee
42nd Place – Daryl Perkins
56th Place – Jody Miller
F3J - Junior
Team – 3rd Place
Individual - 4th Place – Dominik Lewis
8th Place – Dillon Graves
26th Place – Tristan Sherman
RC Electric ~ Turnau Austria ~ August 23 – 29, 2014 F5B - Gliders
F5B - Gliders
Team – 7th Place
Individual – 19th Place – Steve Neu
29th Place – Lenny Keer
31st Place – Jeffrey Keesaman
Junior 32nd Place – Patrick Liddy
F5D - Pylon
Team – 9th Place
Individual – 23rd Place – Charles Brown
24th Place – Tim Lampe
Junior Free Flight ~ Martin, Romania ~ July 28 – August 3, 2014
F1A
Team – 7th Place
Individual - 5th Place – Alex Stalick
36th Place – Garrett Tremayne
41st Place – Logan Tetrick
F1B
Team – 4th Place
Individual - 8th Place – Troy Davis
10th Place – Sevak Malkhasyan
17th Place – Jace Pivonka
F1P
Team – 3rd Place
Individual - 10th Place – Taron Malkhasyan
12th Place – Colby Fedor
13th Place – Cade Fedor