Team Selection Committees
The names listed in bold are the chairpersons for each Team Selection Committee
Outdoor Free Flight Team Selection Committee
I. Andrew Barron, 5 Oliver Dr., North Haven, CT 06473-3047 andrew.barron@yale.edu
II. Aram Schlosberg, 7902 212 St., Oakland Gardens, NY 11364 aram.schlosberg1@verizon.net
III. Charlie Jones, 32130 Cambridge Cir., Avon Lake, OH 44012-2504 f1bwakefield@yahoo.com
IV. Gene Ulm, 6111 Newman Rd., Fairfax, VA 22030 geneulm@pos.org
V. Jim Bradley, 1337 Pine Sap Ct., Orlando, FL 32825-5335 bmp4carbon@aol.com
VI. Robert Sifleet, 211 W. Waid Ave., Muncie, IN 47303 rksorchid@aol.com
VII. Greg Simon, 4228 Hough Rd., Dryden, MI 48428 skyking77@sbcglobal.net
VIII. Faust Parker, 106 Field Creek Ct, Weatherford, TX 76085 frpjr@att.net
IX. Chuck Etherington Jr., 33946 Goldfinch Dr., Elizabeth, CO 80107-7419 chuck.etherington@jeppesen.com
X. William Booth, 27842 Whisperwood Dr., Menifee, CA 92584 wakefieldarch@outlook.com
XI. Blake Jensen, 1743 W Powell Blvd., Gresham, OR 97030-6844 yama23@comcast.net
Outdoor Junior Free Flight Team Selection Committee
III. Charlie Jones, 32130 Cambridge Cir., Avon Lake, OH 44012-2504 f1bwakefield@yahoo.com
X. Jim Parker, 9524 Ruffner Ave., North Hills, CA 91343-2616 n89015@aol.com
Indoor Free Flight (F1D) Team Selection Committee
I. Raymond Harlan, 15 Happy Hollow Rd., Wayland, MA 01778-3521 rbharlan@comcast.net
II. Tom Iacobellis 76 Garrity Blvd., Brewter, NY 10509 tiacobellis@hotmail.com
III. John Kagan, 20100 Killians Grove, Strongsville, OH 44136-0935 john_kagan@hotmail.com
IV. Stephen Fujikawa, 2009 Huntcliff Dr., Gambrills, MD 21054-2029 steve.fujikawa@icloud.com
V. Nicholas Ray, 1822 N. Rock Springs Rd., N.E. Apt. 8, Atlanta, GA 30324 lasray@gmail.com
VI. Emily Guyette, 1402 S Oak St., Plattsburg, MO 64477 ameg3237@gmail.com
VII.
VIII. Brett Sanborn, 1504 Monroe Pl., Albuquerque, NM 87108 brett.d.sanborn@gmail.com
IX.
X. Stephen Brown, 297 Hartman Ct., San Dimas, CA 91773-2152 stbrown@hotmail.com
XI. Jake Palmer, 9707 N Lombard St., Portland, OR 97203 82.jake@gmail.com
Control Line Speed (F2A) Team Selection Committee
II. Raul Diaz, 7308 5th Ave., North Bergen, NJ 07047-4824 mrd10@verizon.net
III. Carl Dodge, 364 Dumbarton Blvd., Richmond Heights, OH 44143-1732 carldodge@earthlink.net
V. Thomas Brown Sr, 3339 Highway 259, Portland, TN 37148-5063 tomf2abrown@yahoo.com
VI. William Hughes, 113 N. Chase Ave., Bartlett, IL 60103 williamhughes4@att.net
XIII. Patrick Hempel, 304 Becky Ln., Rockwall, TX 75087-5216 ptrckhem@aol.com
X. John Newton, 2154 Los Padres Dr., Rowland Heights, CA 91748-3743 newton68@gmail.com
Control Line Aerobatics (F2B) Team Selection Committee
I. Steven Yampolsky, 13 Lyndon Rd., Sharon, MA 02067-2333 syampolsky@gmail.com
II. Winfred Urtnowski, 93 Elliott Pl., Rutherford, NJ 07070-1912 windyu@aol.com
III. Mike Palko, 420 Brookside Dr., Perkasie, PA 18944 mpalko494@msn.com
IV. Richard Houser, 1314 S. Oakland St., Arlington, VA 22204-4233 yevch8v@verizon.net
V. James Smith, 980 Winnbrook Dr., Dacula, GA 30019 randyaero@msn.com
VI. Christopher Rud, 306 N Park Ave., Aurora, IL 60506 me@chrisrud.com
VII. Robert McDonald, 28746 Westfield St., Livonia, MI 48150-3135 bobsp47@sbcglobal.net
VIII. Frank McMillan, 12106 Gunter Grv., San Antonio, TX 78231-2412 msmfdmc@aol.com
IX. James Lee, 827 S.E. 43rd. St., Topeka, KS 66609-1619 jlee9@cox.net
X. David Fitzgerald, 1150 Monticello Rd., Napa, CA 94558-2031 davidlfitzgerald@sbcglobal.net
XI. Paul Walker, 25900 127th Ave. S.E., Kent, WA 98031-7933 go_stunt@comcast.net
Control Line Race (F2C) Team Selection Committee
III. Laird Jackson, MCP HU 245 N 15th St MS 495, Philadelphia, PA 19102-1192 dokjackson@aol.com
V. Richard Lambert, 754 Renegade Ln., Port Orange, FL 32127 rlamb10769@yahoo.com
VI. Dave McDonald, PO Box 384, Daleville, IN 47334-0384 dmcdonald@firstmerchants.com
VII. Steve Wilk, 3257 Welcome Ave., N., Crystal, MN 55422 swilk117@yahoo.com
VIII. William Lee, 601 Van Zandt County Rd. #4815, Chandler, TX 75758 bill@wrlee.com
IX. David Rolley, P.O. Box 330, Bennett, CO 80102-0330 dcrolley@comcast.net
X. Lenard Ascher, 3562 Mustang Dr., Ontario, CA 91761 bman3562@aol.com
Control Line Combat (F2D) Team Selection Committee
II. James Gall, 82 Summit Ave., Garfield, NJ 07026-2816 jgamaclr2@hotmail.com
III. Phil Cartier, 34 Sweet Arrow Dr., Hummelstown, PA 17036-2718 philcartier@earthlink.net
V. W M Henry, 269 Elysian Fields, Nashville, TN 37211
VI. Chris Gay, 3 S. 638 Wilber Ave., Warrenville, IL 60555 windjmmr40@aol.com
VII. Louis Scavone, 41312 Memphis Dr., Sterling Heights, MI 48313-3355 lou.s59947@comcast.net
VIII. Bobby Mears, 6711 Quincy Ave., Lubbock, TX 79424-0715 bmears9413@aol.com
IX. Cary Minor, 221 S. Washington, Iola, KS 66749 dozerf2d@sbcglobal.net
X. Chuck Rudner, 292 Flower St., Costa Mesa, CA 92627 muffy_kr@hotmail.com
XI. Howard Rush, 14321 S.E. 63rd. St., Bellevue, WA 98006-4802 hmrush@comcast.net
RC Aerobatics (F3A) Team Selection Committee
I. Stephen Lelito, P.O. Box 97, Wendell, MA 01379 swampfoxfm@aol.com
II. Anthony Romano, 31 Fawn Ct., Ossining, NY 10562 anthonyr105@hotmail.com
III. Mark Atwood, 669 Rock Creek Dr., Aurora, OH 44202 atwoodm@paragon-inc.com
IV. Archie Stafford, 45696 Edgemill Ct., Great Falls, MD 20634 rcpattern2012@gmail.com
V. Albert Glenn, 5016 Lechateau Cove, Memphis, TN 38125 atglennmtn@aol.com
VII. Brenner Sharp, 9771 Weko Dr. #B-2, Bridgman, MI 49106 brenner_sharp@yahoo.com
VIII. Earl Haury, 22818 Whitewater Creek Cir., Katy, TX 77450 ejhaury@comcast.net
X. Herb Kurlan, 27 Commonwealth Ave., San Francisco, CA 94118 herbkurlan@yahoo.com
XI. Robert Crump, 361 McLaughlin Dr., Woodburn, OR 97071 bob.crump@yahoo.com
RC Indoor Aerobatics (F3P) Team Selection Committee
I.
II. David Lockhart, 22 Norwood Ct., Medford, NJ 08055 davel322@comcast.net
III. James Hicks, 908 S Wintergarden Rd., Bowling Green, OH 43402 pilothicks@gmail.com
IV.
V. Albert Glenn, 5061 Lechateau Cove, Memphis, TN 38125 atglennmtn@aol.com
VI.
VII. Ryan Clark, 37410 Theresa Ln., New Boston, MI 48164 clarkryan13@gmail.com
VIII.
IX. Michael Bailey, 635 Laramie Cir., Maize, KS 67101 jbailey19@cox.net
X. Derek Koopowitz, 6654 Sobrante Rd., Oakland, CA 94611 derekkoopowitz@gmail.com
XI. Rex Lesher, 85581 Jasper Park Rd., Pleasant Hill, OR 97455 trexlesh@msn.com
RC Soaring (F3B/F3F/F3J/F3K) Team Selection Committee
I. Walter Adaczik, 5 Teak Dr., Nashua, NH 03062 wadasczi@comcast.net
II. Michael Lachowski, 65 Perryville Rd., Pittstown, NJ 08867-4209 mike@lachowski.com
IV. Louis Glaab, 161 Alaric Dr., Hampton, VA 23664-1949 louis.j.glaab@nasa.gov
V. Jeffrey Carr, 5708 Pyrite Cir., Fort Mills, SC 29708 goinav8n@aol.com
VI. Richard Burnoski, 158 N Canyon Dr., Bolingbrook, IL 60440 rburnski@comcast.net
VII. Terry Edmonds, 4125 180th. St. N.E., Solon, IA 52333-9239 terry-edmonds@uiowa.edu
VIII.
IX. Skip Miller, 2100 Emerald Rd., Boulder, CO 80304 skip@skipmillermodels.com
X. Thomas Kiesling, 11945 Thomas Hayes Ln., San Diego, CA 92126 tomkiesling@yahoo.com
X. Mike Smith, 10964 Caminito Tierra, San Diego, CA 92131 mike@themapsmith.com
XI. Sherman Knight, 844 9th Ave. S., Kirkland, WA 98033 knight@mediate.com
RC Helicopter (F3C) Team Selection Committee
II. Horace Hagen, 15 Parkway Pl., Red Bank, NJ 07701-5642 hcubed231@gmail.com
III. Robert Belluomini, 8872 Colerain Ave., Cincinnati, OH 45251 bobloves2fly@fuse.net
IV. Ben Minor, 8518 Holly Hill Rd., Richmond, VA 23229 tbminor@juno.com
V. David Sellars. 2580 Royal Oaks Dr Tallahassee FL 32308 daves@talleymove.com
VI. Luther Akemon, 1080 Lakeview Dr., Scottsburg, IN 47170 akemon3@msn.com
VII. Craig Bradley, 12400 Burlingame Dr., Dewitt, MI 48820-7904 cbradley@iserv.net
VIII. Christopher Berardi, 10245 E. Rancho Diego Ln., Crowley, TX 76036 agilefalcon@charter.net
IX. Don Vineyard, 1016 Burr Oak Ln., Salina, KS 67401 imaadv@cox.net
XI. Jerry Holcomb, 1010 N.E. 122nd. Ave., Vancouver, WA 98684-583 jholcomb@pacifier.com
RC Pylon (F3D) Team Selection Committee
II. Ernest Nikodem, 407 Willow St., Lockport, NY 14094-5512 marlenernie@juno.com
IV. Benjamin Jones, 5236 Ballycastle Cir., Alexandria, VA 22315 benrjones0@gmail.com
V. Gregory Doe, 407 Pony Dr., Smyrna, TN 37167-5024 gregandjanedoe@aol.com
VIII. John Shannon, 202 Terrace Dr., Houston, TX 77007 john.shannon.007@sbcglobal.net
X. David Shadel, 1851 Pinto Cir., Gardnerville, NV 89410-6818 perfspec@charter.net
RC Electric (F5B/F5D) Team Selection Committee
I. David Beach, 25 Simeon Wilson Rd., Amherst, NH 03031 david.s.beach@gmail.com
III. Dave Brown, 4871 Trudy Ln., Hamilton, OH 45013-9515 dbrown@dbproducts.com
IV. Trey Witte, 15309 Bexley Pl., Mint Hill, NC 28227 treywitte1@gmail.com
V. Jeff Carr, 5708 Pyrite Cir., Fort Mill, SC 29708 goinav8n@gmail.com
VI. Tim Lampe, 2505 Coppertree Rd., Champaign, IL 61822 tim.lampe@hotmail.com
VII. Keith Shaw, 2756 Elmwood St., Ann Arbor, MI 48104-6624 kdshaw@umich.edu
VIII. Dave Sieger, 92 Gutierrez Canyon Rd., Tijeres, NM 87059 davesieger@earthlink.net
IX. Lenny Keer, 5013 W. 9th St., Greeley, CO 80634 lenny970@aol.com
X. Steve Neu, 4981 Armin Way, San Diego, CA 92115 sneu@mac.com
Chr. Steve Manganelli, 3408 Union St., San Diego, CA 92103 smanganelli@earthlink.net